Producenci

Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów dla dziecka?

ojciec zakłada buty dziecku

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia w dzieciństwie jest bardzo ważnym elementem, mającym wpływ na dolegliwości stóp występujące w wieku dorosłym i starszym. Z tego powodu do wyboru odpowiedniego obuwia należy podejść poważnie. Dopóki dziecko nie chodzi, nie należy zakładać mu ciężkich butów, a jedynie luźne skarpetki dostosowane do warunków atmosferycznych. Dzięki temu krew w stópkach dziecka może spokojnie przepływać, a paluszki nie będą ściśnięte.

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów dla dziecka?

Jeżeli dziecko jest już na etapie raczkowania i stania przy asyście kogoś dorosłego to warto dobrać dla niego odpowiednie buty dziecięce. Są miękkie i nie ściskają stopy. Buty dla dziecka na tym etapie stanowią ochronę małych stópek przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Na następnych etapach życia dziecka, gdy już chodzi, warto skupić się na wyborze odpowiedniego obuwia dla maluszka. Pierwszą rzeczą, którą musimy określić jest typ stopy dziecka. Możemy wyróżnić trzy różne typy:

• Pulchne,
• Normalne,
• Szczupłe.

Stopy pulchne charakteryzują się większą ilością tkanki tłuszczowej i okrągłym kształtem. Na stópkach tego typu możemy obaczyć wybrzuszenia. Stopy pulchne podczas pierwszego okresu chodzenia zmieniają się w stopy szerokie. Stopy normalne nie mają dużo tłuszczu, nie pojawiają się na nich wgłębienia ani wybrzuszenia. W zależności od tego, czy stopa jest wysoka, czy płaska możemy dobrać odpowiednie podbicie buta. Stopy szczupłe charakteryzują się widocznymi, wystającymi kostkami i brakiem jakichkolwiek zagłębień.

Ze względu na nasz klimat i zmieniające się warunki pogodowe, należy dobrać buciki dla dziecka bazując na aktualnej porze roku i warunkach atmosferycznych. Odpowiedni dobór zarówno zabudowanych butów zimowych jak sandałków dla dziecka ma wpływ na jego komfort chodzenia i rozwój stopy. Kolejnym nieodzownym elementem jest zmierzenie stopy dziecka. Pomiar powinien zostać wykonany na płaskiej powierzchni. Dziecko musi stać prosto i nie przykurczać palców. Dopilnowanie tego pozwoli na odpowiedni dobór rozmiaru butów. Długość stopy mierzymy od dużego palca do końca pięty.

Najłatwiejszym sposobem jest postawienie dziecka na kartce lub kawałku sznurka, zaznaczenie potrzebnych punktów, a następnie zmierzenie ich za pomocą miarki. Sprawdzając rozmiar, należy pamiętać, aby obie stopy zostały zmierzone, ponieważ mogą różnić się długością. W takiej sytuacji przyjmujemy większą miarę. Stopy powinny być mierzone przed każdym planowanym zakupem butów, ponieważ rozmiar stópek maluszków zmienia się bardzo szybko, i zależy również od modelu obuwia. Trzewiki zimowe dla dziecka powinny posiadać około 1 do 1,5 cm zapasu. Półbuty i sneakersy warto kupować w rozmiarze większym o 0,5 - 1 cm. W przypadku balerinek na lato dziecko powinno mieć około 0,7 cm zapasu. W sandałkach dla dziecka ilość miejsca zapasowego zależy od modelu. W sandałkach odkrytych należy pozostawić około 1 cm zapasu, natomiast w zakrytych wystarczy 0,6 cm zapasu. Należy unikać kupowania za dużych butów, z zamysłem dłuższego użytkowania. Takie działanie może negatywnie wpłynąć na stopy dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl